szerviz
szolgáltatás, teljesség igénye nélkül
A 80, 90 évek Commodore, Commodore Amiga, Commodore PC, ZX Spectrum, Enterprise, Amstrad/Schneider CPC, HT, Videoton TVC és Atari számítógépek, monitorok és kiegészítők teljeskörű restaurálása és szervizelése.
Elsősorban régi számítógépek restaurátora vagyok, így a behozott gépek, eszközök esetleges javítása mellett minden esetben azok teljes átnézése, Re-Cap, tesztelése és tisztítása is, elvégzésre kerül. Amennyiben javított a gép, úgy annak újra lebontása és felépítése. Szűkség esetén a rohadt, oxidálódott foglalatok és csatlakozók cseréje. Minden gépre, eszközre szinte ugyanannyi időt fordítok, ebből kifolyólag nagyobb a restaurálási várakozás. Ezzel viszont kiküszöbölőm az esetleges garanciális, és egyébb problémákat.
UV epromra ROM tartalom írása, szükség szerinti PIN 24 - 28 paneles átalakítóval. Hivatalos Cloanto vagy Hyperion Kickstart ROM írása, akár váltható verzióval (panelra szerelt változatban).
„Re-Cap”, a készülékek teljes elektrolitikus kondenzátorának cseréje (radiál, axiál és chip kondenzátor cseréje, kizárólag azonos fajtákra). Re-Cap -ot vállogatott NICHICON 5000h 20% kondenzátorokkal történik. Amiga számítógépek esetében PANASHONIC 5000h 20% kondenzátorokkal. Mivel az Axiál kondenzátorok nehezen beszerezhetőek, így a gyártó és kiegészítő érték eltérőek lehetnek.
video, VGA monitorok javítása, kalibrálása
floppy meghajtók szervizelése, kalibrálása
billentyűzet fólia csere
gumis érintezőjű billentyűzet javítása, esetenként újra grafitozása, gombok pótlása
szerelhető vasmagos (nehéz) és kapcsolóüzemű (könnyű) tápegységek felújítása
tápegységek műterheléses vizsgálata
számítógépekhez videó kábelek gyártása (Scart, RCA, S-Video végződésekkel)
számítógépek, esetleges módosításainak elvégzése
reset gomb beépítése
akkumulátorok cseréje modern cserélhető és fix modellekre
gumi lábak pótlása, utángyártott szín azonos talpakkal
stb.
szervizelés menete
Szerviz szolgáltatás dokumentálása, minden esetben elektronikus úton történik. Nyilvántartáshoz a „MunkaLap 3” szerveres programot (mely e-mail klienssel kommunikál) használom. Dokumentáláshoz, elektronikus fotósorozat is készül, melyet természetesen rendelkezésre is bocsájtok.
Minden személyesen, vagy postai úton megérkezett eszközökről fotósorozat készül. Szervizelés folyamán szinte minden lépés fotóval dokumentálásra kerül és munkalapján részletes leírással kiegészítve.
Beérkezéskor a készülék/készülékek kapnak egy tervezett dátumot is, mikor a tényleges javításra sor kerül. A nagyszámú eszközök miatt ez a tervezett dátum több hónapra előre kalkulált, viszont, ha egy eszközzel pl. 1 – 1,5 napot is eltöltök (komolyabb probléma esetén), úgy ez a dátum sajnos tolódhat.
Évek óta tartó, nagy számú készülékszám miatt bevizsgálást nem tudok biztosítani. Amennyiben a felújítást közben kirívó eset fordul elő, akkor az egyeztetésre kerül. Így eldönthető a folytatás.
Szervizelés folyamataként, minden készülék teljes külső-belső vegyszeres takarításon, panelok teljes „Re-Cap” -on, panel vegyszeres tisztítási folyamaton esik át. A kifolyt elektrolit folyadékok semlegesítését is megkapja, így azok további károsodást nem tudnak okozni.
Ezzel egyidejűleg a teljes forrasztás, fóliák (trace, pad és lúg által megmart ónok kezelése) átvizsgálása, szükség szerinti javításuk, érintkezők kontakt tisztítása történik. Amely csatlakozó kontakthibás, az cserére kerül. Monitorok és meghajtók esetében teljes ellenőrzés és beállítás.
Elkészült eszközök, hardveres tesztet követően 30 perces próba üzem után kerülnek csak átadásra.
Ezt követően, munkalapra minden információ rákerül, ami történt egy - egy eszközzel. Munkalap lezárását követően a szervizelés alatt készített fotósorozatok is átadására kerülnek.
Amennyiben postai úton kerül átadásra a megjavított eszköz, úgy azt kizárólag személyre szóló ajánlott levélként, vagy postai csomagküldeményként kerülnek feladásra. Feladásról kapott bizonylat másolatát is az ügyfél rendelkezésére bocsájtom.
THT technológia
THT (lyukfuratolt) technológia esetében is gondot okoz az elektrolit kondenzátor és a lúgos akkumulátorok elektrolit folyadékok kifolyása.
Folyadék a PCB -n (panelon), nem csak a lakk réteget rohassza szét, ha nem a vezetőket, galvánfuratokat és a forrasztási pontokat.
Elektrolit folyadék semlegesítése előtt nem csak azok okozói kerülnek eltávolításra, hanem a környezetében károsított passzív elemek és akár IC -k, foglalatok is.
Amennyiben ezek alatt, környezetében nincs semlegesítve az elektrolit folyadék, úgy az tovább rohassza az alkatrészeket és vezetőket. (Ha ez nincs semlegesítve, akkor nagy eséllyel mondhatom a lap menthetetlen lesz később.)
Ennek a folyamatnak révén az Amiga gépek Re-Cap költsége jelentősebb.
Commodore Amiga 500, 500+ gépek esetében 15.000.-Ft mely tartalmazza a munkadíjat és anyagokat, de nem tartamazza az IC -k, foglalatok bontását és újraépítését (+ javítás, ha szükséges) + mosás
Commodore Amiga 1000, 1500, 2000 gépek esetében, bevizsgálás követően kerül az ármeghatározásra + mosás
SMD technológia
SMD (felületszerelt) technológia az AGA -s gépek Amiga 1200, 3000, 4000, CD32 és az Amiga 600. Bár ez utóbbi nem AGA -s, de SMD technológiás.
Ezek a korai SMD elektrolitikus kondenzátorok olyan maró elektrolit folyadékot tartalmaznak, amik sokkal nagyobb kárt okoznak a PCB -n, mint THT társaik.
Ez a folyadék nem csak a vezetőket, de a pad -eket, tekercseket is (Delay és BPF) tönkre teszik.
Ezért, mikor eltávolításra kerülnek ezek a kondenzátorok, akkor a környezetükben lévő 100-150db passzív elem is cserélve lesz. Sőt, környezetükben lévő IC -k is bontásra és újra visszaépítésre kerülnek. Ezzel biztosítva az elektrolit folyadék biztonságos semlegesítését.
Nem egy esetben tapasztaltam, hogy csak a Re-Cap -olt gépek mindegyike egytől egyig pár hónap alatt elhalálozik. Ugyan is ez a folyadék folytatja a lakkréteg és IC -k alatt a káros hatásukat. Ez esetben 50% -ban menthető a lap.
Ennek a folyamatnak révén az Amiga gépek Re-Cap költsége jelentősebb.
Commodore Amiga 600, 1200 gépek esetén 28.000.-Ft mely tartalmazza a munkadíjat és anyagokat (+ javítás, ha szükséges) + mosás
Commodore Amiga CD32 esetében 30.000.-Ft mely tartalmazza a munkadíjat és anyagokat (+ javítás, ha szükséges) + mosás
Commodore Amiga 3000, 4000 gépek esetében, bevizsgálás követően kerül az ármeghatározásra + mosás
anyag árak
Mivel a készülékek közel 30 évesek, ezért kereskedelmi forgalomban szinte alig kapható hozzájuk új alkatrész. Ezért az esetek túlnyomó részében bontott alkatrészeket használunk a javításhoz. Így az alkatrész árak 1.- Ft -tól akár több ezer forint is lehet. Ez utóbbi nagyban függ a bontható készülékek beszerzési árától. Sokszor előfordulhat, hogy ugyan az az alkatrésznek más és más az ára, ezért kérjük, hogy minden esetben érdeklődjön.
munka díj
Szerviz és restaurálási díj 3.500.- HUF/óra, mely harminc perces keretekkel kerülnek elszámolásra.
garancia
Ahogy jeleztem, ezek a készülékek közel 30 éves gyártmányok. Ezekhez esetlegesen megmaradt új alkatrészek értékesítésénél se vállalnak garanciát, mert azokat sokszor le se tudják próbálni. Másrészt a 30 éves készülékekből bontott alkatrészekre se lehet garanciát mondani. Nem beszélve arról, hogy akkori gyártás lényege az olcsóság volt, így az alkatrészek minőségé is igencsak megkérdőjelezhető. Továbbá, ezeknél a koros készülékeknél előfordulhat, hogy a megjavított készülék, másnap egy másik hibát produkál. Ezért a beépített alkatrészekre és javításra garanciát nem tudok vállalni.
Fentiekkel kapcsolatban elérhetőségünkön érdeklődhet, továbbá a változtatás jogát fenntartjuk.
Commodore Szerviz







Commodore Szerviz tetőtéri feljárata
szerviz műszerek
Néhány főbb műszer, amiket használok a restaurálásoknál, de ezek nélkül szinte lehetetlen lenne a munkám.
Fluke 54200 TV Signal Generator (összes opcióval) és Tektronix 2430A Digital Osciloscope (tárolós)
Szignálgenerátor elengedhetetlen a monitorok javításánál. A szignálgenerátor képes paramétereiben változtatható video és RF kimenetekre, PAL/NTSC/SECAM és audio mono/stereo jelekkel.

Philips PM 5539 TV Colour Analyser, PAL/SECAM TV Tester és Tektronix Type 141A PAL Test Signal Generator
A Philis TV színanalizátor elengedhetetlen az RGB színerőség beállításához, monitorok kalibrálásakor.

UNAOHM EP507A Universal Professional Field Strength Meter RF jelszintmérő, spectrum képpel
Racal-Dana 1991 nanosecond Universal Counter

Kathrein TV/Radio MeBempfänger MFK-46 (RF/Video tester), Kunkin KP182 DC Electronic Load (DC műterhelés), Powerbox 3303DS DC Power Supply (DC labortápegység), Mesr-100 ESR Meter (Elko ESR mérő) és M6013 Capacitor Meter (Elko kapacitás mérő)

Electronic Hot Plate, PCB -k részére fűtőpad (esetleges melegedési hibák előhozására)
E.M.G. Toroid műszer, fokozatosan állítható 0-240V AC feszültség (a 110V -os hálózati eszközökhöz)

OMSZÖV OE-133 (CMOS/TTL vizsgálóceruza), HQ-Solder/RWF (forrólevegős forrasztóállomás), Commodore 64, Plus 4, 128, 128D, DCR, 1541/II, 1764, 1581, Amiga, Amiga CD32, A590, Primo, Oceanic és TVC PSU (tápegység)
Commodore 16, 116, ZX Spectrum 16, 48,+ és Enterprise tápegység helyett, labor tápegységet használok.

Desoldering Station (kiforrasztóállomás), Genius G450 és GQ-4x4 (e/eepromégető, TTL/CMOS és RAM teszter)
Stílusosan, UV eprom törlőt használva.

Commodore VIC20 és 16/116/Plus 4 hardver teszt

Commodore 64/128/SX-64 és ZX Spectrum 16/48/128/128/128 +2, +3 hardver teszt

SD2iEC, XUM1541, Z80SD, Amiga CF kárták, PCMCIA Adapter és Amiga trapdoor RAM -ok teszteléshez

Amiga belső, külső FDD, külső GOTEK és Controller teszteléshez

Commodore 64C és 128 teszt gépek

Philips CM 8833 (SCART, Compozite, RGBi/TTL RGB) és Commodore 1801 (Compozite, Chroma-Luma) teszt monitor

Commodore SFD 1001 és 1541, 1541C, 1541/II referencia floppy meghajtók és lapok

Commodore 1551, OC-188 és 1570, 1571, 128D referencia floppy meghajtók és lapok

Commodore 16 (250443 Rev.A és Rev.B 64KB bővített) és VIC 20 első, második kiadású referencialapok

Commodore 64 326298 Rev.A és Silver KU-14194HB referencialapok

Commodore 64 250407 (251137 Rev. B, C) és 250425, 250466 referencialapok

Commodore 64 250469 (252311 Rev. A, B) és 250469 (252311 Rev. 3, 4) referencialapok

Commodore Plus 4 és 128 referencialapok

Commodore 128D és 128DCR referencialapok
Commodore Amiga 500 Rev.3 és 5 referencialapok
Commodore Amiga 500 Rev.6 és 8a referencialapok
Commodore CDTV (RAM bővítéssel, SCSI kártyával, HDD -vel) és Videoton TVC referencilap
Enterprise 128K és ZX Spectrum 48K referencialapok
a változtatás jogát fenntartjuk, az ár bruttó (AM) ár
|