Commodore Szerviz és Restaurátor - HT első lépések
Commodore Szerviz és Restaurátor

HT első lépések


Nagyon sok levelet és üzenetet kapunk HT számítógépek alapvető használatával kapcsolatban. Ezért megpróbáljuk pár sorban összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

Attól mindenkit óvunk, hogy ezeket a számítógépeket felújítás nélkül használja, vagy akár ellenőrzés nélkül bekapcsolja. Sőt, azon gyűjtők, akik felhalmozva tárolják ezeket a gépeket, szinte biztosak lehetnek, hogy azok már halottak...

A magyar fejlesztésű HT számítógépek két típusban és azon belül három változatban jelentek meg. Típusként HT-1080Z és HT-2080Z, változatok 1, 2 és harmadik.
HT-1080Z esetében az első és második változat 16kB, míg a harmadik változat már 64kB RAM-mal jelent meg. Ezeket a számítógépeket kifejezetten iskolák számára készítették, oktatás céljából.

Erről a gépcsaládról bővebben itt olvashat: HT számítógépek

HT program gyűjtemény letöltése: HT programgyűjtemény

Az első és második változat fixre szerelt RF (rádiófrekvenciás) Video kábelt tartalmaz, míg a harmadik változatot úgy alakították ki, hogy az RF kábel külön csatlakoztatható rá. Ezen keresztül kipróbálni és használni, már szinte lehetetlen. Sajnos a Z80 alapú gépek (mint pl. ZX Spectrum, Enterprise, Videoton TVC, Homelab, Primo és HT) RF modulátora olyan rossz minőségű, hogy ha működik is, akkor behangolást követően szinte másodperceken belül elhangolódik a frekvencia (elcsúszik).
Érdemes készíteni hozzá egy egyszerű Video kábelt DIN5-ös Tuchel dugóval.
A HT számítógépek alapvetően RAM és magnó hibákkal lelhetőek fel. Legalábbis, amelyek hozzánk beérkeztek és nem működtek, mindegyik ilyen hibát produkált.

Az első változat magnó mechanikája nagyon rossz minőségű volt, amelyik nem működik megfelelően, alkatrész hiányában szinte javíthatatlan. Fő gond a mechanika kopásából adódó akadás, gumikerekes hajtás esetén a gumi eldeformálódása. Egyébként jó konstrukciók és jól bírják az éveket.

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z első változat
HT-1080Z első változat (16kB RAM)

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-2080Z
HT-2080Z (64kB RAM)


Bekapcsolást követően a magnó alapból nem használható, amennyiben ki szeretnénk próbálni, akkor az F1-et kell megnyomnunk. Használathoz ne felejtsük majd kikapcsolni, majd az F1-et.

használat belső magnóval
Bekapcsolást követően az első változat képernyőjén "READY ?", míg a második és harmadik változatnál "MEMORY SIZE?" kérdés jelenik meg. Továbblépéshez csak a NEW LINE gombot kell megnyomni.

Amennyiben van HT programkazettánk, akkor a CLOAD begépelése és NEW LINE megnyomását követően mehet a PLAY gomb. Miután visszakaptuk a READY feliratot RUN beírása és NEW LINE megnyomása után elindul a program.

Természetesen, ha nem a READY feliratot kapjuk vissza, akkor vagy nem sikerült a betöltés, vagy hibás a program.

Amennyiben nincs HT programkazettánk, de szeretnénk a magnót kipróbálni, akkor a következőképpen járjunk el.

Először írjunk pl. egy kétsoros BASIC programot.

10 PRINT "valami"
20 GOTO 10


Másodszor, helyezzük be a kazettát, a számlálót nullázzuk le, hogy tudjuk hová kell majd visszatekerni a szalagot, és nyomjuk le egyszerre a REC és PLAY gombokat. Amennyiben az F1 gombot nem hagytuk benyomva, akkor a magnó nem szabad, hogy elinduljon. Ha elindul, akkor nyomjuk meg az F1-et.

Ezt követően gépeljük be a CSAVE "valami"-t és nyomjuk meg a NEW LINE gombot. A CSAVE parancs a mentés, míg a "valami" a fájlnév, ami alapján majd tudjuk azonosítani betöltéskor, hogy éppen mely programot töltjük be.
A NEW LINE gomb megnyomásakor el kell indulnia a magnónak és a beépített hangszórón keresztül hallani kell a felvételt. Ahogy a betöltés befejeződik, a magnó megáll.
Első változat esetében van egy analóg műszer, ami mutatja a jelszintet. A második és harmadik változat esetében, csak egy piros LED működése utal a felvételre.

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z harmadik változat, írt BASIC program mentése
HT-1080Z harmadik változat, írt BASIC program mentése a belső magnó tesztelésére

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT 1080Z harmadik változat, írt BASIC program visszatöltése
HT-1080Z harmadik változat, írt BASIC program visszatöltése a belső magnó tesztelésére

Érdekesség, hogy az első változat esetében a szintjelző mellett jobbra található egy hangerőszabályzó is, amivel a belső hangszóró hangerejét lehet állítani.

Betöltés előtt nyomjunk egy RESET gombot (hátul), vagy kapcsoljuk ki-be a számítógépet. Erre azért van szükség, mert visszatöltés esetén, ha nem jó a magnó, attól még a memóriában bentmarad a kis programunk és listázáskor majd nem tudjuk hogy a memória tartalmát listáztuk ki, vagy a beolvasott programot.

A betöltés ugyanúgy történik, mint a fent leírtak, annyi különbséggel, hogy tekerjük vissza a kazettánkat a számláló 000 állására. Ehhez viszont előbb be kell nyomni az F1 gombot, majd utána azt kikapcsolni.
Most gépeljük be a CLOAD-ot és nyomjuk meg a NEW LINE gombot, majd a PLAY gombot. Ha minden jól ment, akkor a READY feliratot kell visszakapni. A program elindítása előtt gépeljük be a LIST parancsot és nyomjuk meg a NEW LINE gombot. Ekkor kiíródik a kétsoros programunk. Így már biztosak lehetünk benne, hogy a magnó működik.

Természetesen, kis programunkat ki is próbálhatjuk a RUN parancs begépelése és NEW LINE gomb megnyomásával.

használat külső magnóval
A külső magnó lehet egy valódi magnó, amit DIN5 Tuchel dugós kábellel össze tudunk kötni, vagy pl. SD kártyaolvasó.

SD kártyaolvasót innen lehet rendelni: Z80Tape

2casldr.cas fáljt és gépi kódú játékokat, innen lehet letölteni: Z80Tape SD kártya

Természetesen a Kollár Zoltán féle SD kártyaolvasó nemcsak HT számítógépekhez jó, hanem minden Z80-as számítógéphez, pl. Enterprise 64/128, Videoton TVC, ZX Spectrum 16/48/+, Z81, Homelab és Primo. Előnye, hogy kiválasztható a gép típusa és annak megfelelően változtatja a jelszintjét.

Ahhoz, hogy ezt tudjuk használni, készítenünk kell egy mono 3,5" jack dugó - DIN5 Tuchel” kábelt.

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z, 2080Z Video és Cassette port lábkiosztás, ponout
HT 1080Z, 2080Z Video és Cassette port lábkiosztása (ponout)

A külső magnót/SD kártyaolvasót kicsit másképpen tudjuk elérni.

Amennyiben BASIC programot akarunk betölteni, akkor gépeljük be a CLOAD#-2, parancsot, majd nyomjuk meg a NEW LINE gombot. Ezt követően az SD kártyaolvasón indítsuk el a lejátszást. A program felismeréséig a jobb felső sarokban egy * fog megjelenni, amikor a programot a gép felismerte, akkor mellette egy másik * jelenik meg változó sebeségű villogással. Ekkor zajlik a betöltés. Amikor befejezte a betöltést (ami lehet akár több perc is), vissza kell kapnunk READY feliratot. Ezután már csak a RUN-t kell begépelni és a NEW LINE gombot megnyomni. Ezt követően a programnak el kell indulnia.

Természetesen, ha nem a READY feliratot kapjuk vissza, akkor vagy nem sikerült a betöltés, vagy hibás a program.

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z első változat induló képernyő
HT 1080Z első változat, induló képernyő

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT 1080Z első változat, SD kártyás (Z80TAPE) BASIC program betöltése
HT 1080Z első változat, SD kártyás (Z80TAPE) BASIC program betöltése

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT 1080Z első változat, android mini BASIC játék
HT 1080Z első változat, android mini BASIC játék


Alternatív megoldás lehet még kazetta adapter. Főként azért is, mert az adaptert pl. telefonra, vagy számítógép hangszóró kimenetére ráköthető. Ezt követően már csak a hang fájlt kell lejátszani és már be is tud töltődni a játék. Előnye még annyi, hogy külön tápegységet nem igényel.

Egyszerűen helyezzük be a kazetta helyére, majd nyomjuk meg a PLAY gombot és telefonunkról, vagy számítógépünkről játsszuk le a fájlt. Azért nagy valószínűséggel a hangerővel játszanunk kell, ne hogy alacsony legyen a jel lejátszáskor.

kazetta adapter

kazetta adapter
kazetta adapter

Vezetékes kazetta adapter jó alternatívája lehet egy Bluetooth kazetta adapter. Adapter akkumulátorral rendelkezik, így azt néha tölteni is szükséges.

Bluetooth kazetta adapter

Bluetooth kazetta adapter
Bluetooth kazetta adapter


Amennyiben gépi kódú programot szeretnénk betölteni, akkor előbb a 2casldr.cas fájlt kell betölteni.
Gépeljük be a CLOAD#-2, parancsot, majd nyomjuk meg a NEW LINE gombot. Ezt követően indítsuk el a 2casldr.cas fájl lejátszását. A jobb felső sarokban fog megjelenni egy *, majd mellette még egy * ami változó sebességgel villog. Miután visszakaptuk a READY feliratot, írjuk be a RUN-t, majd nyomjuk meg a NEW LINE gombot.
Ezután válasszuk ki az SD kártyaolvasón a programot és indítsuk el a lejátszást.

Ezt követően a képernyőn ismét megjelenik a jobb felső sarokban egy * jel és mellette a *, ami hol megjelenik, hol nem. Ez már nem fog erőteljesen vibrálni. A program betöltését követően nem a READY feliratot fogjuk visszakapni, ha nem a *? fog megjelenni. Ezt követően írjunk be egy /-jelet, majd NEW LINE és már indul is a program.

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék betöltése
HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék betöltése

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék
HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék
HT első lépések, HT-1080Z első változat Defense Command gépi kódú játék

Az, hogy külső magnóként egy valódi magnót, vagy éppen SD kártyaolvasót használunk, teljesen mindegy. Az SD kártyaolvasó modernebb és könnyebben kezelhető. Nem beszélve arról, hogy ez univerzális, tehát minden Z80 alapú gépen használható és a letöltött játékok is könnyedén rámásolhatóak az SD kártyára, és betölthetőek onnan.

Egy kis bemutató videó Hovány Péter barátomtól. A videóban a HT-1080Z első változata látható: HT-1080Z (1983) számítógép első változat bemutatása
Egri Imre barátom kis videóján egy HT-1080Z második változata látható: HT-1080Z (1984) számítógép második változat bemutatása

Commodore Szerviz és Restaurátor | HT első lépések




disztribució
Commodore Szerviz és Restaurátor | Cloanto distribútor
Commodore Szerviz és Restaurátor | Hyperion distribútor