Commodore Szerviz és Restaurátor - ZX Spectrum első lépések
Commodore Szerviz és Restaurátor

ZX Spectrum első lépések


Nagyon sok levelet és üzenetet kapunk Sinclair ZX Spectrum számítógépek alapvető használatával kapcsolatban. Ezért megpróbáljuk pár sorban összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

Attól mindenkit óvunk, hogy ezeket a számítógépeket felújítás nélkül használja, vagy akár ellenőrzés nélkül bekapcsolja. Sőt, azon gyűjtők, akik felhalmozva tárolják ezeket a gépeket, szinte biztosak lehetnek, hogy azok már halottak...

A ZX Spectrum 16 (16kB RAM), 48 (48kB RAM) és Plus-os (48kB RAM) típusok voltak leginkább elterjedve. A 16/48-asok mindegyike gumimembrános (gumi billentyűzetes). Későbbiekben kiadták Plus-os gépet is, ami csak abban különbözött a 48-astól, hogy annak billentyűzete már műanyag gombos és masszívabb burkolattal rendelkezett.
A három géptípus között alapvetően nincs különbség, mindhármat ugyanazzal a lappal szerelték, a pluszos esetében a burkolaton is módosítottak.
A 16 kB-os gépek lapja ugyanaz, mint a 48, vagy a Plus-os gépeké, csak a felső RAM nincs feltöltve. Ezt utólag bármikor megtehetjük és akkor már a 16kB-os lapunk is 48kB-os lesz.

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum 16, 48k
ZX Spectrum 16 (16kB RAM), 48 (48kB RAM) kezdő képernyő

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum+
ZX Spectrum+ (48kB RAM) kezdő képernyő


Későbbiekben kiadásra került a 128, +2, +3 és QL (Quantum Leap) változat (ezek mindegyike 128kB RAM-mal rendelkezik). A +2 beépített magnóval, míg a +3 beépített 3”-os floppymeghajtóval, míg a QL 2db mikroszalagos magnóval (microdrive) rendelkezett. A QL kivételével ezek mindegyike működik az eredeti 48kB-os módban, igaz ez csak egy bekapcsolást követően választható üzemmód.
+2 esetében magnókazettáról való játék betöltése esetén a rendszer automatikusan felismeri, hogy az 16, 48, vagy 128-as játék. Így ezzel sokat nem kell foglalkoznunk betöltéskor.

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum 128 +2
ZX Spectrum 128 +2 (128kB RAM) beépített magnó, kezdő képernyő

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum 128 +3
ZX Spectrum 128 +3 (128kB RAM) beépített 3" floppy meghajtó, kezdő képernyő

ZX Spectrum első lépések | Sinclair QL
Sinclair QL (128kB RAM) beépített 2db Microdrive, kezdő képernyő


Magyar Sinclair weboldal: sinclair.hu
ZX Spectrum részletesebb használati útmutató: ZX Spectrum használata

ZX Spectrum program gyűjtemény letöltése:
ZX Spectrum 16, 48, +, ZX81 programgyűjtemény

Ami a legfontosabb, hogy a ZX Spectrum 16, 48 és + -os gépek FORDÍTOTT POLARÍTÁSÚ +9V DC tápegységgel működnek. Ez azt jelenti, hogy a csatlakozó külső érintkezője a +, a belső érintkezője a minusz pólus. Ugyanezt a tápegységet használja a Commodore 16, 116 és az Enterprise 64/128 is. Tehát ezek a tápegységek kompatibilisek oda-vissza.

ZX Spectrum első lépések | fordított polaritású +9V DC tápegység csatlakozója
fordított polaritású +9V DC tápegység csatlakozója

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum 16, 48, + gyári 1.4A tápegység
ZX Spectrum 16, 48, + gyári 1.4A tápegység


Csatlakoztatás előtt érdemes ellenőrizni a csatlakozó polaritását és feszültségét egy multiméterrel. A terheletlen feszültség érték +10-15V DC is lehet, ettől nem kell megijedni.
A tápegységet természetesen kiválthatjuk bármilyen mai modern +9V DC tápegységgel, csak arra figyeljünk, hogy legalább 1,2-1,4A terhelhetőségű legyen. Amennyiben a csatlakozó nem fordított polaritású, akkor azt megfordíthatjuk kétféleképen. Egyik esetben levágjuk a dugót és felrakunk rá egy szerelhető dugót, fordított polaritással. Másik, nem éppen elegáns, de működő megoldás, hogy a dugó előtt legalább 10cm-rel a kábelt elvágjuk és megfordítjuk a kötést. Aztán ezt zsugorcsővel le is szoríthatjuk, úgy azért kicsivel elegánsabbá válik.

E tápokat mindenféleképpen fel kell újítani, mert olyan 700-800mA terhelésnél a greatz-híd azonnal elfüstöl. A számítógépek kiegészítők nélkül, alaphelyzetben olyan 600-700mA áramot vesznek fel.

A ZX80, 81 és Timex Sinclair 1000 (1kB RAM) számítógépek szintén +9V DC fordított polaritásúak, de ezek tápcsatlakozója 3,5” mono jack dugó.

ZX Spectrum első lépések | ZX81
ZX81 (1kB RAM) kezdő képernyő

ZX Spectrum első lépések | Timex Sinclair 1000
Timex Sinclair 1000 (1kB RAM)


Óva intenék mindenkit a nem megfelelő polaritású táp csatlakoztatására! Ugyanis, ezekben a gépekben nincs semmiféle védelem és azt akár teljesen tönkre is tehetik. Sajnos sok megtalált gép így végzi...

A tápegységek mindegyike hálózatra dugva azonnal működik. Azokon ki/bekapcsoló gomb nincs, így ha már nem játszunk vele, ne feledjük ezeket kihúzni a hálózatból.

További gond ezekkel a gépekkel, hogy a gyári RF (rádiófrekvenciás) kimenetük nagyon rossz minőségű. Így TV-re kötve kicsi az esélye, hogy azt be tudjuk hangolni. Ha sikerül is, akkor a kép nagyon rossz minőségű. Sajnos ezek az RF modulátorok nagyon rossz konstrukciók és 30 év elteltével, (ha működik is) pár perc után a frekvencia elmászik (emiatt azt állandóan után kell hangolni). Ezért ezzel nem érdemes bajlódni. ZX Spectrum 16, 48, +, ZX80, 81 és Timex típusokat mindig érdemes átalakítani video kimenetesre. A ZX Spectrum 128, +2, +3 típusokon van direkt video kimenet, így ott azokat érdemes használni.

De hogy ne legyen vége a problémáknak, a ZX Spectrum 16, 48, +, ZX80, 81 és Timex számítógépek szinte mindegyikében rossz a billentyűzet fólia. Ha esetleg még működik, akkor bontást követően a levezető szalagkábel biztosan el fog törni. Ezért ezeket cserélni szükséges, és itt elmondom, hogyan kell. ZX Spectrum 16, 48 és +-os gépekben billentyűzetfólia található, míg a ZX80, 81 és Timex gépeket öntapadós billentyűzet fóliával szerelték. A 16 és 48-as gépeket azonos billentyűzetfóliával szerelték, de a +-os gépekbe másfajta billentyűzetfólia szükséges. Az öntapadós billentyűzetfólia ZX80, 81 és Timex esetében is azonos.

A ZX Spectrum 128, +2, +3 és QL fóliák jobban bírják az időt és a szerelést. De ezekben is érdemes cserélni a fóliákat. Sajnos a BREXIT miatt ezen fóliák árai duplára emelkedtek, így azok kb. 8-15e forint között mozognak géptípusonként eltérően.

bekapcsolás
A ZX Spectrum 16, 48, +, 128, +2, +3 és QL esetében előbb egy bejelentkező képernyőt kell látnunk. 16, 48 és + esetében elegendő bármilyen gomb megnyomása, hogy továbblépjünk és a kurzor megjelenjen. A 128, +2, +3 és QL már egy fejlettebb operációs rendszerrel rendelkezik, ami egy választható menüvel jelentkezik be. A le–fel nyilakkal választhatunk, majd a RETURN gombot kell megnyomni.

128 és +2 esetében a magnó direktben indítható és így az tesztelhető könnyen. +3 és QL esetében már nem ilyen egyszerű, ott utasításokat kell kiadni, hogy lehessen tesztelni a meghajtókat.

ZX Spectrum 16, 48 és + esetében használhatunk külső magnót a játékok betöltésére, de akár modern SD kártyaolvasót is használhatunk az Extension porton keresztűl. 128, +2 és +3 esetében szintén használható a 16, 48, + -os SD kártyaolvasó. A QL Extension portja nem azonos a többi ZX Spectrum géppel.
További lehetőség a Kollár Zoltán féle Z80TAPE megoldás, amit a magnó portra kell csatlakoztatni. Ez a fejlesztés természetesen használható ZX80, 81, vagy Timex számítógépek esetében is.

joystick
A ZX Spectrum 16, 48 és + -os gépekhez direktben NEM lehet joystickot csatlakoztatni, ehhez úgynevezett Kempston kiegészítőt kell használnunk, egyéb esetben maradnak a billentyűzet gombjai.

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Kempston joystick illesztő
ZX Spectrum 16, 48, + Kempston joystick illesztők

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Kempston joystick illesztő
ZX Spectrum Kempston joystick illesztő

joystick
A ZX Spectrum gépekhez is nagyon jól használhatóak a Commodore joystick-ok.

A joystickok között két alapvető elven működő kapcsolást különböztetünk meg, egyik a lapérintős (ez a halk mozgású), míg a másik a rúgós (kattogós mozgású). Javításukhoz alkatrészeket már nem gyártanak, így alkatrészeket csak meglévő, „elromlott” joystickokból lehet kinyerni.

A lapérintő egyik meghibásodása, hogy maga a kis lapocska (amit nyomunk), elreped, rugalmasságát elveszíti és így kevésbé érintkezik. Rugós esetben a rugó (amit nyomunk), megnyúlik, vagy elpattan. Ez utóbbi esetben az is gondot jelent, hogy a rugót mozgató érintkezőlap mozgó részén a galvanizálás elkopik, így annak vezetőképessége megszűnik. Mostanában sokszor tapasztaljuk, hogy joystick-unk kattog, mégsem megy valamelyik irány, vagy tűzgomb. Javítani a komplett irány, vagy tűz egység cseréjével lehet, de kérdés, hogy amit kibontunk az is meddig fog még működni?

Joystick vásárlást, csak úgy javaslunk, ha viszünk magunkkal egy számítógépet és konkrétan azon próbáljuk ki. Ellenkező esetben, csak pénzkidobás lehet a vásárlás, aztán vitatkozhatunk az eladóval... ilyen hirdetéseknél elszaporodott a „teszteletlen” kifejezés.

Commodore Szerviz és Restaurátor | Commodore joystick-ok
Commodore joystick-ok

új joystick
A ZX Spectrum gépekhez is nagyon jól használhatóak a Commodore joystick-ok.

Commodore (ZX Spectrum, Amstrad/Schneider, Enterprise, Videoton TVC) számítógépekhez készítenek új joystick-at.
Kicsit szkeptikus volt mikor ügyfeleim először rendeltek ezekből a modellekből, de meg kell mondja nagyon pozitívan csalódtam.

AMIGAstore által forgalmazott MATT joystick hasonlít inkább a megszokott formához. ebay-en értékesített arcade joystick, nevéből is adódóan, inkább a játéktermi formát hozza. Mind két joystick nagyon finoman és jól működik. Kényelmes 64-es és Amiga játékokhoz is. Ezekkel nyugodtan nyúzható Commodore 64-en az Olimpia.

Fogásra mindenki el tudja dönteni, hogy melyiket használná inkább. Egy biztos, hogy ezek az új gyártású joystick-ok jó ideig nyúzhatóak. Vásárláskor, én inkább ezt választanám.

MATT joystick-ról bővebben itt olvashatsz: amigastore.eu
ArcadeR joystick-ról bővebben itt olvashatsz: amigastore.eu

ArcadeR joystick-ról bővebben itt olvashatsz: ebay.com

Commodore Szerviz és Restaurátor | MATT Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | MATT Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | MATT Commodore joystick
MATT Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick

Commodore Szerviz és Restaurátor | 7031 arcader joystick, Commodore joystick
7031 arcader joystick, Commodore számítógépekhez

reset
ZX Spectrum 16, 48 és ZX81, Times esetében nincs beépített reset gomb, itt marad a tápegység ki-bekapcsolása újraindítás céljából. ZX Spectrum +, 128, +2, +3 és QL esetében rendelkezésre áll egy beépített reset gomb. Így azzal mindig újraindíthatjuk a gépet, a tápegység kapcsolgatása nélkül.

ZX Spectrum 16, 48, + és ZX80, 81, Timex tápegységeire szoktak tenni egy lengő falilámpa kapcsolót, így nem kell mindig kihúzni a dugót resetelés céljából.

hang
Sokan nem tudják, vagy már elfelejtették, hogy a ZX Spectrum 16, 48, +, és ZX80, 81, Timex számítógépek NEM rendelkeznek hangkimenettel. A hang a belső hangszórón keresztül hallható, TV-re nem adható ki.
A ZX Spectrum 128, +2, +3 és QL rendelkezik belső hangszóróval, de a hang kiadható TV -re.

alternatív lehetőség kazettás betöltéshez
Amennyiben valaki még ragaszkodik a kazettás magnós betöltéshez, de nem talál kazettákat, akkor ez a kazetta adapter egy elég jó alternatíva lehet. Főként azért is, mert az adaptert pl. telefonra, vagy számítógép hangszóró kimenetére ráköthető. Ezt követően már csak a hang fájlt kell lejátszani és már be is tud töltődni a játék. Előnye még annyi, hogy külön tápegységet nem igényel.

Egyszerűen helyezzük be a kazetta helyére, majd nyomjuk meg a PLAY gombot és telefonunkról, vagy számítógépünkről játsszuk le a fájlt. Azért nagy valószínűséggel a hangerővel játszanunk kell, ne hogy alacsony legyen a jel lejátszáskor.

kazetta adapter

kazetta adapter
kazetta adapter

Vezetékes kazetta adapter jó alternatívája lehet egy Bluetooth kazetta adapter. Adapter akkumulátorral rendelkezik, így azt néha tölteni is szükséges.

Bluetooth kazetta adapter

Bluetooth kazetta adapter
Bluetooth kazetta adapter

ZX Spectrum 16, 48, + programok betöltése
Alapvetően a programok betöltés magnóról, vagy modern digitális eszközről nem egy bonyolult dolog.

Használhatunk hagyományos adatmagnót, mobiltelefont (de lehetőleg wav fájl kiterjesztést használjunk és ne mp3 -ast azt adatveszteség miatt), vagy SD kártya olvasókat, mint pl. a Kollár Zoli féle Z80TAPE. Ez utóbbit azért ajánlom, mert az összes Z80 alapú gépekhez használható, előre kiválasztható gép típusokkal (a jelszintek miatt).

Program betöltése, gépeljük be a LOAD"" majd nyomjuk meg az ENTER gombot. Ezt követően indítsuk el a lejátszást (kazettás magnó esetén nyomjuk meg a PLAY gombot). Betöltést közben (pár másodpercet követően) ki kell írnia játék nevét, majd ha befejezte a betöltés a játéknak automatikusan el kell indulnia. Amennyiben visszakapjuk a cursort, akkor gépeljük be a RUN -t, majd nyomjuk meg a RETURN gombot.

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Commando játék betöltése

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Commando játék betöltése

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Commando játék betöltése

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Commando játék betöltése

ZX Spectrum első lépések | ZX Spectrum Commando játék betöltése
ZX Spectrum Commandó játék betöltése SD kártyás Z80TAPE segítségével

Sinclair QL alapvető parancsok
Mielőtt betennénk a fellelt kazettákat a meghajtóba, érdemes megnézni, hogy a szalag ép állapotú e. Nincs-e elszakadva, vagy szemmel látható szennyeződés rajta, vagy nem gyűrött-e? Ez utóbbiak esetében ne próbáljuk beletenni a meghajtóba.

Ha találtunk jó szalagot, akkor a következő parancsokat használjuk:
dir mdv1_ egyes meghajtó listázása
dir mdv2_ kettes meghajtó listázása
amennyiben a berakott szalagot nem tudja értelmezni, akkor vagy rossz a szalag, vagy üres, de akár adat sérült is lehet. Ez esetben érdemes megpróbálkozni egy formázással:
format mdv1_ egyes meghajtó formázása
format mdv2_ kettes meghajtó formázása
nem kell megijedni, jó pár perc lesz a kazetta formázása.

ZX Spectrum első lépések | Sinclair QL microdrive listázása
Sinclair QL 1-es microdrive listázása

ZX Spectrum első lépések | Sinclair QL microdrive listázása
Sinclair QL 2-es microdrive listázása


A kazetta lejátszása kétféleképpen történhet, automatikusan és parancssorral. A két meghajtó közül az egyes meghajtó automatikusan tud indulni bekapcsolás, vagy resetelést követően. Parancssor esetén a következőket kell begépelni:
a load mdv2_boot parancsot akkor írjuk, ha az egy teljes kazettás program, amennyiben egy fájlt szeretnénk betölteni, úgy az adott fájl nevét írjuk be.
a run a program elindítása, az előző "boot" betöltési mód esetén nincs szükség a run parancsra, az automatikusan elindul betöltést követően.

ZX Spectrum első lépések | Sinclair QL EASEL
Sinclair QL EASEL

ZX Spectrum első lépések | Sinclair QL CHESS
Sinclair QL CHESS

Commodore Szerviz és Restaurátor | ZX Spectrum első lépések




disztribució
Commodore Szerviz és Restaurátor | Cloanto distribútor
Commodore Szerviz és Restaurátor | Hyperion distribútor